Znaczenie elektroniki w muzyce
Teraz rzut oka na elektronikę, ale rozumianą zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że może ona bardzo silnie wpłynąć na sztukę. W jaki sposób? Pewnie wielu z czytających ten tekst zetknęło się z muzyką elektroniczną, być może nawet jesteście jej wiernymi słuchaczami.
To utwory, które powstają z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych – syntezatorów, samplerów, stołów DJ-skich, a także specjalnych programów komputerowych. Stosując odpowiedni sprzęt można uzyskać niezwykłe efekty. Taka muzyka brzmi zupełnie inaczej niż tworzona z użyciem „żywych” instrumentów.
Z pomocą elektroniki te żywe instrumenty da się też zastąpić maszyną. Syntezator może symulować brzmienie dowolnego instrumentu i czasami robi to tak doskonale, że nie sposób odróżnić, z czym mamy do czynienia. Obecnie na świecie działa wielu uznanych twórców muzyki elektronicznej, którzy mają liczne rzesze fanów, a ich występy i płyty budzą ogromne zainteresowanie.
Można tutaj wymienić takie postacie jak Jean Michel-Jarre, niemiecki zespół Kraftwerk czy również pochodzącego z Niemiec instrumentalistę i kompozytora Schillera.